Protokół z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 19.10.2007r.

Protokół
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej, Porządku Publicznego i Dostosowania do Unii Europejskiej Rady Miejskiej w Więcborku odbytego
w dniu 19 października 2007r.

 


Spotkanie odbyło się w biurze przewodniczącego Rady Miejskiej w Więcborku.

Obrady trwały od godz. 10.00 – 12.30

Obecni – wg załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1. Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Burmistrz Więcborka
3. Sekretarz Gminy
4. Zarząd Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego / panowie Adam Ostrowski, Paweł Szydeł, Leszek Skaza /

W części spotkania uczestniczył p. Tomasz Fifielski – kierownik referatu UM.

Przewodniczący Komisji serdecznie powitał przybyłych, po czym przedłożył porządek obrad dotyczący zaopiniowania projektów uchwał w sprawie gospodarowania mieniem gminy, ustosunkowania się do wniosku Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w sprawie przekazania kościoła ewangelickiego przy ul. Rybackiej na cele kulturalne oraz spraw różnych.

Przed rozpoczęciem obrad Burmistrz Więcborka zaproponował zebranym przeprowadzenie wizji lokalnej kościoła ewangelicznego usytuowanego przy ul. Rybackiej.

Po powrocie z wizji lokalnej przewodniczący Komisji zaproponował zmianę porządku obrad tj. zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody jako pierwszego, z uwagi na ograniczenia czasowe kierownika referatu p. Tomasza Fifielskiego, który owy projekt ma przedstawić.
Zebrani jednomyślnie przychylili się do propozycji przewodniczącego Komisji.

Pan Tomasz Fifielski poinformował, że zaproponowane pojedyncze drzewa znajdujące się w Lasku Miejskim / buków zwyczajnych i sześć dębów /spełniają kryteria pozwalające uznać je za pomniki przyrody . Odznaczają się pięknym pokrojem i sędziwym wiekiem . Spośród pozostałego drzewostanu wyróżniają się okazałym wzrostem i bardzo dobra zdrowotnością. Te drzewa są ważnym elementem składowym współtworzącym krajobraz miasta Więcborka. Zwiększają atrakcyjność turystyczną gminy, reprezentują wysokie wartości naukowe. Zbiorowisko bluszczu pospolitego jest ciekawym tworem natury urozmaicającym walory estetyczne. Sam pomysł uznania obiektów przyrody ożywionej za pomniki przyrody został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Pan Fifielski dodał, że pomimo dotychczasowych zabiegów pielęgnacyjnych należy jeszcze usunąć 30 % drzewostanu w Lasku Miejskim.
Przewodniczący Komisji zapytał, czy drzewa zakwalifikowane do wycinki, to tylko drzewa chore.

Do tej pory wycinane były drzewa oznakowane jako chore. Podczas wizyty konserwator wskazał jednak na konieczność wycinki jeszcze około 30 % drzew w celu usunięcia nadmiernego zagęszczenia lasu – powiedział p. Fifielski.

 Burmistrz uzupełniając wypowiedź p. Fifielskiego dodał, że taka wycinka podyktowana jest wymogami fito – sanitarnymi, gdyż duże zagęszczenie drzew sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych drzew. Zaproponował również, by planowaną wycinkę odłożyć na wczesną wiosnę przyszłego roku tj. do czasu gdy prawdopodobnie wyjaśnią się sprawy własnościowe dotyczące lasku miejskiego.

Pan Piłka zwrócił uwagę, by przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych odpowiednio przygotować mieszkańców i skierować do nich odpowiednią informację o planowanych, niezbędnych zabiegach i o tym jak ważne są one z punktu widzenia dobra lasu. Jest to tym bardziej istotne, że po ostatniej wycince oddźwięk w lokalnej prasie wprowadził sporo zamieszania i nieporozumień.

Obecny na spotkaniu p. Leszek Skaza pytał, na jakim cmentarzu znajduje się buk o którym wspomniał p. Fifielski.

Na cmentarzu parafialnym – odparł p. Tomasz Fifielski.

Na zakończenie dyskusji w tym temacie, sekretarz gminy p. Renata Jesionowska – Zawieja zapytała jakie są ewentualne plany odnośnie wyciętego drzewa.

Odpowiedź brzmiała, że decyzja w tej sprawie należy do Burmistrza.

Więcej pytań ze strony radnych nie było, więc przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały.


Opinia jednomyślnie pozytywna

 

Po głosowaniu przystąpiono do zapoznania się z wnioskiem Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego dotyczącym ich propozycji formy zagospodarowania kościoła przy ulicy Rybackiej 2.

Rozpoczynając ten punkt porządku obrad Burmistrz Więcborka powiedział, że wokół tematu kościoła i jego ewentualnego przekazania narosło wiele niedomówień i atmosfery nerwowości. Na poprzedniej Komisji Rolnictwa… radni wysłuchali propozycji jednej zainteresowanej  strony, dziś natomiast jest sposobność zapoznania się z planami i wizją działania kolejnego wnioskodawcy jakim jest Stowarzyszenie.

Po tym słowie wprowadzenia głos zabrał p. Adam Ostrowski – prezes Stowarzyszenia, który pokrótce przedstawił zamierzenia organizacji i projekt działań.

Przedmiotem projektu jest adaptacja budynku kościoła przy ul. Rybackiej w Więcborku na centrum dialogu europejskiego spełniającego wielorakie funkcje społeczne takie jak:
* Wystawiennicza – wystawy malarskie, fotograficzne, rzeźby, archeologiczne, muzealne, itp.
* Widowiskowa – koncerty, przedstawienia teatralne, kabaretowe, spotkania literackie, projekcje filmowe i inne działania artystyczne.
* Edukacyjno-konsultacyjna – warsztaty literackie, językowe i artystyczne, lekcje regionalne, formy kształcenia ustawicznego, poradnictwo i wymiana doświadczeń organizacji pozarządowych, punkt konsultacyjny dla programów grantowych krajowych i zagranicznych.
* Promocyjno-reklamowe – centrum informacji turystycznej i regionalnej, wydawnictwa regionalne i literackie.
* Konferencyjna – konferencje, sympozja, dyskusje społeczne, itp.

 Odnośnie samego budynku sakralnego przewiduje się podjęcie następujących działań:
* Uprzątnięcie obiektu – nakładem pracy członków i wolontariuszy Krajeńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego  w uzgodnieniu z UM w Więcborku.
* Opracowanie szczegółowej koncepcji zagospodarowania do nowych potrzeb – wykonanie projektu architektonicznego uzgodnionego z odpowiednimi służbami, uzyskanie pozwolenia na prace remontowe – zdobycie na ten cel grantu Fundacji Wspomagania Wsi z programu „Kultura Bliska” ( Chrońmy dziedzictwo kulturowe).
* Wykonanie prac adaptacyjnych – wykorzystanie środków między innymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 2013 – Oś priorytetowa 3. Rozwój infrastruktury społecznej – cel ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz Programu Operacyjnego „Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego” zarządzanego przez ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego jak również fundacji prywatnych.

Stowarzyszenie spodziewa się, że nowa instytucja kultury, utrzymywana ze źródeł pozabudżetowych, wzbogaci ofertę kulturalną i społeczną dla mieszkańców gminy Więcbork, sąsiednich miejscowości oraz odwiedzających  nas turystów. Ponadto umożliwi udział w wartościowych wydarzeniach artystycznych i dyskusjach społecznych, a Więcbork będzie posiadał miejsce do prezentacji aspiracji artystycznych mieszkańców jak i  możliwość przyjmowania artystów z Europy. Dodatkowo umożliwi kształtowanie zasad współpracy organizacji pozarządowych  z władzami samorządowymi i biznesem ,pozwalając wypracować dobre praktyki w tym zakresie. W związku z realizacją projektu liczy się również na konkretne efekty ekonomiczne, mierzone głównie liczbą gości, którzy zawitają do naszego miasta.
 Stowarzyszenie dotychczas nie miało stałego adresu i siedziby spotkań, więc pozyskanie obiektu przy Rybackiej w znacznym stopniu wzmocniłoby Organizację. Mówiąc o Stowarzyszeniu przybliżył zakres i formy działalności, najważniejsze dokonania oraz podstawowe źródła finansowania. Wskazał też, że Gmina Więcbork jako jedna z nielicznych gmin nie posiada „miasta partnerskiego” co byłoby możliwe poprzez Stowarzyszenie, posiadające kontakty z np. z miastami na Węgrzech czy w Czechach.

Pan Paweł Szydeł dopowiedział, że Stowarzyszenie wydaje w kilku językach kwartalnik „Pobocza”, a najbliższym czasie planuje się poszerzenie oferty językowej.

Przewodniczący Komisji zwrócił się do p. Leszka Skazy z pytaniem, czy chciałby coś dopowiedzieć w  omawianym temacie.
Pan Skaza wskazał, że przekazanie obiektu za symboliczną złotówkę, miałoby wymiar szerokiej promocji dla gminy bez udziału środków samorządowych.

Ponowne pytanie p. Piłki dotyczyło wydatkowania pieniędzy, które Stowarzyszenie pozyskiwało ze środków innych niż gminne, a w  szczególności, czy pieniądze takie przeznaczane były w jakiś sposób potrzeby mieszkańców gminy.

Prezes Stowarzyszenia odparł, iż zapraszani na organizowane Międzynarodowe Spotkania Poetyckie literaci, przyjeżdżają na koszt organizatorów i przebywają w Więcborku na ich koszt. W związku z tym korzysta na tym baza ośrodków wypoczynkowych znajdujących się na terenie miasta.

Radny Piotr Węgrzyn zapytał, czy p. Ostrowski zna szacunkowy koszt przedsięwzięcia jakim jest remont obiektu przy ulicy Rybackiej i jakie w związku z tym są oczekiwania Stowarzyszenia dotyczące pomocy finansowej ze strony gminy. 

Pan Ostrowski wskazał kwotę 300-400 tys. zł , ale zastrzegł, że dopóki nie będzie zrobiony kosztorys trudno określić to dokładnie. Ponadto nieznany jest koszt wykonania dodatkowych prac wynikających z wymogów odpowiednich służb. Wiadomo gdzie będziemy pisali o te środki, ale wsparcie finansowe ze strony gminy też by się przydało- dodał.

Burmistrz był zdania, że propozycja zagospodarowania kościoła przedstawiona przez
p. Ostrowskiego jest tworzeniem tzw. nowej jakości. Natomiast to, co proponuje Zbór z Bydgoszczy jest kontynuacją, wykorzystaniem budynku do celów,   którym pierwotnie służył i to właśnie ta koncepcja ma większe szanse na pozyskanie środków zewnętrznych. Ponadto
 z tego co wie pieniądze np. z Urzędu Marszałkowskiego przydzielane są po zadeklarowaniu 50 % udziału własnego, stąd pytanie jaki jest pomysł Stowarzyszenia na „udział własny”.

Brane są pod uwagę dwa źródła – Regionalny Program Operacyjny i Projekt Ministerstwa Kultury – powiedział p. Ostrowski.

Kontynuując Burmistrz zapytał, czy Stowarzyszenie, które przecież nie będzie na co dzień użytkowało obiektu, rozważało możliwość udostępniania obiektu innym grupom twórców np. z Bydgoszczy.

Odpowiedź brzmiała, iż na dzień dzisiejszy taka opcja nie była brana pod uwagę.

 Tu Przewodniczący Komisji poddał pod rozwagę, czy warto inwestować takie środki w coś, co będzie funkcjonowało tak naprawdę sporadycznie.

W odpowiedzi p. Ostrowski użył argumentu, iż podobne obiekty funkcjonujące w większych miastach mają bardzo skromne, wręcz surowe wnętrza, więc ta część adaptacji budynku nie wymagałaby aż tak ogromnych nakładów pieniężnych. Zamysłem jest, by był to budynek wielofunkcyjny gdzie realizowaliby swe wizje twórcze różni artyści np. malarze, rzeźbiarze, literaci itp. .

Rozumiem więc, że obiekt podzielony miałby być na kilka pomieszczeń – zapytała obecna na spotkaniu Sekretarz gminy p. Renata Jesionowska – Zawieja.

Dolną część budynku stanowiłaby sala ekspozycyjno – koncertowa, natomiast poddasze zaadaptowano by na zaplecze biurowo – socjalne – odpowiedział p. Ostrowski.

Radny Stanisław Schwartz odnosząc się do twórczości prezentowanej na łamach kwartalnika „Pobocza” stwierdził, iż słownictwo zawarte w jego treściach nie ma nic wspólnego kulturą.

Na to stwierdzenie zareagował p. Leszek Skaza mówiąc, że każdy z nas ma indywidualny odbiór danej rzeczy i pewne sprawy zawsze będą budziły kontrowersje.

Przewodniczący RM zapytał jak Stowarzyszenie planuje pokryć koszty związane z funkcjonowaniem obiektu jak np. koszty ogrzewania oraz dlaczego, skoro działają już od pewnego czasu, nie zdecydowali się na zagospodarowanie pod swoją działalność pomieszczeń MGOK.

Pan Ostrowski zaznaczył, że zadaniem organizacji którą reprezentuje jest przede wszystkim realizacja wizji artystycznych jej członków w związku z czym, obiekt przy ulicy Rybackiej w zamyśle pomysłodawców nie ma mieć charakteru otwartego lecz służyć rozwojowi ich aspiracji twórczych. Co zaś do współpracy z Domem Kultury, to takowa była, kiedy przy MGOK działał młodzieżowy klub poetycki „Garderoba” i jest, gdyż razem pracują  choćby przy organizacji Międzynarodowych Spotkań Poetyckich.

Rozumiem, więc że ma on służył tylko pewnej grupie osób – skomentował powyższą wypowiedź p. Piłka.

Pan Skaza niejako doprecyzowując wcześniejszą wypowiedź p. Ostrowskiego podkreślił, iż Stowarzyszenie nigdy nie miało i nie ma zamiaru rywalizowania z Domem Kultury, ale współpracę na tych płaszczyznach,   na  których ich działalność się zazębia. Nie jest również ich celem swoim projektem robić MGOK konkurencji. Stowarzyszenie ma specyficznego widza – odbiorcę i to co proponuje ma wypełnić lukę poprzez  uatrakcyjnienie i poszerzenie oferty kulturalnej. Działanie takie zapewne korzystnie wpłynęło by na pozytywny wizerunek Gminy Więcbork. Kończąc dodał, że występując z wnioskiem o przekazanie tego konkretnego obiektu, Stowarzyszenie miało również na względzie tzw. „magię miejsca” oraz jego usytuowanie /szlak historyczny/, czyli atuty których MGOK nie posiada. 

Sekretarz gminy zwracając się do p. Ostrowskiego, powróciła do sprawy projektu „Kultura Bliska” w ramach, którego Stowarzyszenie zamierza pozyskać środki i powiedziała, że według jej wiedzy rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpiło już w miesiącu wrześniu, a maksymalna kwota dotacji to 10 tys. zł.

Na początku stycznia rozpocznie się II edycja tego konkursu i nasza Gmina kwalifikuje się na pozyskanie kwoty około 20 tys. zł – poinformował  p. Ostrowski.

Przewodniczący Komisji przyznał, że po wysłuchaniu wszystkich za i przeciw zdecydowanie przychyla się do zdania Burmistrza, by obiekt przy Rybackiej mógł dalej służyć wierze i był swego rodzaju kontynuacją tego, co było. Działalność Stowarzyszenia wzbogaca, co prawda ofertę kulturalną naszej Gminy, ale oferta dotyczy ściśle określonych terminów np. wystawy, koncertu czy prelekcji. Dlatego też, najbardziej wskazaną opcją dla Stowarzyszenia byłoby  umieszczenie  jego siedziby w więcborskim Domu Kultury.

Tu padło pytanie ze strony p. Skaza – czy nie obawiacie się państwo, że Kościół Ewangeliczny też może nie poradzić sobie z kosztami remontu obiektu ?

Przewodniczący RM odpowiedział, że przykład z Janikowa, gdzie ta wspólnota wykonała podobne prace, pokazuje, że mogą temu sprostać.

Radny Józef Kosiniak wyrażając swoją opinię w tej kwestii powiedział, że jego zdaniem należy dać szansę również miejscowym i stoi na stanowisku, by kościół przekazać Stowarzyszeniu.

Po tej dość burzliwej dyskusji, Przewodniczący Komisji zarządził głosowanie.

Za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku głosował - 1 radny
Przeciwko głosowało      - 3 radnych
Wstrzymał się od głosu      - 1 radny


 
Po przeprowadzonym glosowaniu P. Adam Ostrowski podziękował za możliwość przedstawienia  planów i wizji Stowarzyszenia odnośnie zagospodarowania kościoła przy ulicy Rybackiej nie ukrywając jednocześnie niezadowolenia z wyniku przeprowadzonego głosowania.

W sprawach różnych radny Stanisław Schwatrz poruszył sprawę fatalnego wykonania prac  przy naprawie drogi na trasie Śmiłowo – Pęperzyn. Sprawa ta zdaniem radnego tym bardziej bulwersuje, że kwestie naprawy dróg poruszane są regularnie na każdej Komisji i Sesji, a odzew i jakość prac kiepska.

Radny Marian Błażejewski zapytał, czy prawdą jest, że w związku z niedoszłą do skutku wizytą premiera gmina poniosła koszt w wysokości 4 tys. zł na podstawiony ambulans.

Burmistrz odpowiedział, iż jedyny koszt obciążający gminę w związku z wizytą, o której wspomniał radny, to koszt płótna z napisem ‘Witamy Premiera”. Przewidziany był również obiad na 10 osób jednakże z wiadomych przyczyn został on odwołany. Podkreślił przy tym zdecydowanie, że zarówno radni jak i mieszkańcy muszą być świadomi, iż on jako gospodarz Gminy  zobowiązany był do przyjęcia Premiera z należnym szacunkiem i odpowiednią oprawą.

Na tym spotkanie zakończono.

Prot.
I. Mrozek


                                                           Przewodniczący Komisji

                                                             /.../  Stanisław Piłka


  


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (31 października 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (31 października 2007, 11:37:35)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 12:34:22)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 963

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij